Aby móc w pełni cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami, musisz zadbać o swoje codzienne nawyki, które mają ogromny wpływ na kondycję włosów. Dlatego odpowiedź na pytanie, „Jak prawidłowo myć włosy?” Będzie kluczowa. Pielęgnacja skóry głowy oraz włosów to nieodłączny element naszego życia – czy na pewno w prawidłowy sposób przeprowadzasz rytuał pielęgnacyjny?

Szampon do mycia włosów dobrej jakości

Czy włosy się przetłuszczają i czy musimy się na nich skupiać podczas mycia?

Podczas swojego rytuału pielęgnacyjnego powinnaś skupić się na skórze głowy – to właśnie ona się przetłuszcza, a nie stricte włosy. Sebum jest płaszczem lipidowym – odpowiada za naturalne nawilżenie skóry głowy i włosów. Dlatego włosy baby hair, które są mocne, zdrowe i grube szybko tracą świeżość, ponieważ nie potrzebują tak dużego nawilżenia. Natomiast sebum najczęściej nie dochodzi poniżej połowy długości włosów, dlatego końcówki często są suche.

Podczas mycia główną rolę odgrywa masaż skóry głowy opuszkami palców. Piana, która spływa po włosach je umyje, dlatego nie powinnaś ich specjalnie pocierać, szorować itd.

Etapy mycia skóry głowy i włosów krok po kroku

  1. Przed przystąpienie do mycia, dokładnie rozczesz pasma włosów szczotką. Pomoże Ci to uniknąć plątania włosów w dalszych etapach pielęgnacji.
  2. Zwilż całe włosy wodą, a następnie rozcieńcz szampon z wodą. Możesz to zrobić na kilka sposób np. metodą kubeczkową. Możesz również użyć w tym celu specjalnego spieniacza.
  3. Rozcieńczony szampon rozprowadź na skórze głowy i wykonaj mycie wstępne. Na tym etapie pozbędziesz się zanieczyszczeń tj. resztki kosmetyków, kurzu, potu etc.
  4. Następnie czynność powtórz – wykonaj drugie mycie, tym razem zasadnicze, dokładne. Opuszkami palców wykonaj masaż skóry głowy. Takie mycie pozwala na pozbycie się zalegającego sebum, martwego naskórka.
  5. Głowę spłucz obficie wodą. Ważne, aby woda była ciepła/letnia. Zbyt gorąca woda może spowodować przesuszenie skóry oraz włosów. Natomiast zimna woda nie pozwoli na dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz pasm włosów z zanieczyszczeń. Woda łączy się z tłustą wydzieliną, znajdującą się na skórze, w ciepłej wodzie.
  6. Odsącz nadmiar wody z włosów dłońmi.
  7. Na dłoń nałóż niewielką ilość odżywki do włosów. Rozprowadź ją w obu dłoniach, a następnie nanieś na końcówki włosów, delikatnie kierując się do linii ucha. Odczekaj kilka minut, a następnie obficie spłucz włosy wodą.
  8. Delikatnie odsącz nadmiar wody z włosów przy użyciu miękkiego ręcznika lub bawełnianej koszulki. Włosy, gdy są mokre, są najbardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego unikaj wykonywania gwałtownych ruchów, chaotycznego pocierania.
  9. Na dłoń nałóż niewielką ilość olejku, następnie rozprowadź go na końcówki, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami.
  10. Następnie przejdź do suszenia włosów suszarką, jednocześnie dokładnie rozczesując pasma włosów dobrą szczotką.

Tajniki masażu skóry głowy – dlaczego warto je znać i jak to zrobić?

Masaż skóry głowy ma wiele zalet:

  • Dzięki wykonaniu masażu opuszkami palców podczas mycia, dokładnie oczyścisz skórę głowy z zalegajacego sebum oraz innych zanieczyszczeń
  • Masaż skóry głowy poprawia ukrwienie
  • Pobudza cebulki do szybszego wzrostu
  • Może ograniczyć lub zahamować nadmierne wypadanie włosów
  • Działa relaksująco oraz kojąco
  • Może osłabić lub wyeliminować ból głowy

Podczas masażu zawsze wykonuj koliste ruchy, delikatnie przesuwając opuszki palców po skórze. W ciągu dnia znajdziesz mnóstwo okazji, aby takie masaż wykonaać. Możesz to zrobić np. przed myciem głowy w połączeniu z wcierką do skóry głowy. Takie połączenie przyniesie najlepsze rezultaty. Koniecznie skup się na wykonywaniu masażu na etapie mycia skóry głowy szamponem, aby dokładnie ją oczyścić.

Mycie włosów szamponem

Często popełniane błędy podczas mycia skóry głowy i włosów – jak ich uniknąć?

Podstawowa zasada, którą powinnaś zapamiętać: Myjemy szamponem skórę głowy, a piana która spływa myje włosy sama. Nie pocieraj włosów – możesz je uszkodzić.

Częstotliwość mycia głowy – jak często oczyszczać skórę głowy oraz włosy?

Częstotliwość mycia głowy jest kwestią bardzo indywidualną. Kobiety średnio co ok. 2-3 dni wykonują mycie głowy. Powinnaś oczyszczać skórę głowy oraz włosy tak często, jak tego potrzebują. Nie częściej, aby nie zaburzyć pracy gruczołów łojowych. Jeśli przyzwyczaisz skórę do codziennego mycia, zacznie ona produkować większą ilość sebum i w rezultacie szybciej będziesz tracić świeżość włosów. Natomiast zbyt rzadkie mycie głowy i przetrzymywanie nieświeżych, brudnych włosów przez kilka dni, może spowodować rozmnażanie się drobnoustrojów, wywołać łupież, swędzenie, a nawet doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów.

Sezonowe problemy – jak radzić sobie z przesuszeniem oraz nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy?

Te kilka porad pomoże Ci pozbyć się problemu z przesuszeniem głowy oraz nadmiernym przetłuszczaniem:

  • Myj głowę w letniej/ciepłej wodzie (Zbyt ciepła woda może przesuszyć skórę oraz włosy, a także podgrzewa temperaturę ciała – gruczowy łojowe zaczynają produkować większą ilość sebum),
  • Ogranicz do minimum używanie takich produktów jak: suchy szampon (Może zapychać mieszki włosowy, spowodować przetłuszczenie skóry oraz wzmożone wypadanie
  • Zadbaj o prawidłowe nawilżenie skóry
  • W lecie chroń głowę przed promieniowaniem słonecznym (Możesz założyć kapelusz, lub chustę)
  • Susz włosy letnim lub zimnym strumieniem powietrza (Unikaj, gorącego, mocnego strumienia powietrza, który może przesuszyć skórę i włosy, a także spowodować uszkodzenia.
  • Regularnie wykonuj peeling skóry głowy (Pozbędziesz się martwego naskórka, łoju oraz na dłużej zachowasz objętość u nasady i świeżość włosów)
Chcesz kupić kosmetyki Nashi Argan?

Chcesz kupić kosmetyki Nashi Argan?

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego szamponu i odżywki?

Szampon dobierz do skóry głowy – na niej znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Aby, być posiadaczką zdrowych włosów, musisz zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry głowy i utrzymanie prawidłowego nawilżenia.

Jeśli masz delikatną i wrażliwą skórę, unikaj dużej ilości silnych detergentów t.j.

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  • Sodium Laureth Sullfate (SLES)
  • Sodium Coco Sulfate
  • Disodium Laureth Sulfosuccinate
  • TEA Lauryl Sulfate

oraz alkoholu*:

  • Alcohol Denat
  • Alcohol

*Istnieją wyjątki – niektóre alkohole są emolientami (tworzą na włosach warstwę ochronną przed uszkodzeniami.

Zbyt silne detergenty mogą podrażnić skórę, wywołać alergię, przesuszyć skórę oraz włosy, a także zaburzyć pracę gruczołów łojowych.

Jeśli dobrze znasz potrzeby swojej skóry, możesz wybrać również szampony o średniej mocy oraz z silnymi środkami myjącymi.

Odżywkę dobierz do włosów. Przy wyborze odpowiedniej odżywki, pomocna będzie dla Ciebie charakterystyka Twoich włosów oraz ich potrzeby. Zadbaj o równowagę PEH – wybieraj kosmetyki, które posiadają w składzie substacje nawilżające (Humektanty), natłuszczające (Emolienty), oraz wzmacniające (Proteiny).

Przykłady humektantów:

  • Urea (Mocznik),
  • Mel (Miód),
  • Panthenol (D-panthenol),
  • Aloe Barbadensis (Aloes)

Przykłady emolientów:

  • Argania spinosa kernel (argan) oil (Olej arganowy),
  • Linum usitatissimum seed (linseed) oil (Olej lniany),
  • Cetearyl Alcohol

Przykłady protein:

  • Hydrolyzed Keratin (Hydrolizowana keratyna),
  • Hydrolyzed Wheat Protein (Proteiny pszenicy),
  • Silk (Jedwab),
  • Collagen (Kolagen)

Czym różni się maska do włosów od odżywki?

Maski do włosów w stosunku do odżywek najczęściej mają bogatszy skład – posiadają więcej substacji nawilżających, często zawierają również dużą ilość emolientów oraz protein. Ze względu na ich silne działanie, optymanie będzie stosować maskę raz w tygodniu.

Odżywki mają na tyle lekką formułę, aby można było aplikować je na włosy przy każdym rytuale pielęgnacyjnym.

Suszenie włosów po myciu

Dlatego warto używać serum na końcówki?

Oleje – emolienty, tworzą na włosach film ochronny, który zapobiega odparowywaniu wody z włosów (zatrzymuje nawilżenie), a także chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz atmosferycznymi tj. silny wiatr, mróz, promienie słoneczne.

Dodatkowo pasma włosów po zaaplikowaniu na nie serum, są wygładzone, miękkie w dotyku oraz bije od nich blask, a kolor jest pięknie podkreślony.

Olejki do włosów możesz użyć na dwa sposoby (w zależności od specyfiki produktu oraz Twoich preferencji).

Sposób pierwszy:

Na umyte włosy, po odsączeniu z nich wody, nałóż niewielką ilość olejku na dłonie, a następnie rozprowadź produkt na końcówki. Po zabezpieczeniu włosów, przejdź do suszenia oraz rozczysywania włosów.

Sposób drugi:

Tak jak w przypadku sposobu pierwszego, możesz nałożyć olej na wilgotne włosy po umyciu oraz dodatkowo, możesz nałożyć olejek na wysuszone włosy, aby jeszcze bardziej wygładzić pasma włosów oraz nadać im połysk.

*Nie każdy olej nadaje się do użycia na suchych włosach.

Podsumowanie

Podczas każdego rytuału pielęgnacyjnego traktuj swoje włosy z miłością i czerp radość nawet z najmniejszej poprawy ich kondycji. Bądź cierpliwa, a wkrótce zauważysz spektakularne zmiany. Pielęgnacja włosów może być przyjemna – obserwuj swoje włosy, jak reagują na konkretne kosmetyki i skompletuj swój idealny zestaw produktów, które zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia włosów, wygładzą je, a także wydobędą z nich naturalne piękno.